Działalność wiatru

– Większość wydm śródlądowych w Polsce należy do typu parabolicznego, jest porośnięta roślinnością i unieruchomiona. Największe czynne wydmy w Polsce występują w okolicach Łeby nad Morzem Bałtyckim i objęte są ochroną na terenie Słowińskiego Parku Narodowego.

– W Polsce wydmy występują nad morzem oraz tam, gdzie nagromadziły się piaski polodowcowe, czyli sandry, np. w Puszczy Kampinowskiej. Najbardziej znanymi obszarami wydmowymi w Polsce są wędrujące wydmy w okolicach Łeby i na „Pustyni Błędowskiej”, na pograniczu Wyżyny Ślaskiej i Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.

– Wędrujące wydmy mogą zagrażać polom uprawnym, lasom, osiedlom i szlaką komunikacyjnym. Przykładem występowania takiego zjawiska może być Mierzeje Kurońska, na której w XIX wieku przesuwające się od Morza Bałtyckiego w kierunku Zalewu Kurońskiego wydmy zniszczyły całkowicie wioskę. W XVI wieku ruchome wydmy zaczęły zasypywać starą Łebę. Kilka kilometrów dalej wybudowano nową Łebę. Obecnie ruiny dawnego miasta są zupełnie zasypane przez wydmy.

Reklamy
%d blogerów lubi to: